Spedycja i logistyka to branże dość szybko rozwijające się w dzisiejszym świecie dlatego dobrzy spedytorzy są w cenie i bardzo szybko mogą znaleźć pracę. Niestety nie każdy nadaje się do pracy w spedycji, a co za tym idzie dobry spedytor musi posiadać odpowiednie kwalifikacje.

Podstawowa sprawa to odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu. Spedycja to branża, w której wszystko szybko się zmienia, a takie sytuacje jak awarie, wypadki czy przetrzymania samochodów na rozładunkach to chleb powszedni więc spedytor musi szybko działać i szybko podejmować decyzje. Podstawowe narzędzia spedytora to telefon i komputer wyposażony w mapy i giełdę transportową, której spedytor używa każdego dnia zarówno do sprzedawania jak i kupowania ładunków.

Telefon służy do kontaktu z kierowcami i klientami dlatego ważne jest również by osoba na tym stanowisku posiadała łatwość nawiązywania kontaktów i nie wstydziła się rozmawiać przez telefon. Wbrew pozorom dużo osób ma problem z rozmawianiem przez telefon z obcymi osobami o sprawach służbowych.

Kolejna przydatna umiejętność dla spedytora to znajmość mapy oraz języków obcych w przypadku pracy na rynkach międzynarodowych. Przydadzą się również zdolności analitycznego myślenia oraz prawo jazdy tak by spedytor znał realia panujące na drogach w przypadku pomagania kierowcy w razie problemów. W wielu przypadkach kierowca dzwoni z problemem, a spedytor z pomocą mapy i internetu „prowadzi” kierowce bądź szuka możliwego najbliższego objazdu. Przydatna będzie również umiejętność nawiązywania kontaktów ponieważ współpraca z kierowcami to chleb powszedni każdego spedytora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here