Czym są kryptowaluty? Kryptowaluty to prawdziwy przełom w dziedzinie finansów w Internecie. Kryptuwaluta to waluta kryptograficzna, czyli rozproszony system księgowy, który bazuje na kryptologii. Dość trudne pojęcie, dla ułatwienia rozbijmy to na elementy, bowiem na kryptologię składają się: kryptografia – gałąź wiedzy o utajaniu wiadomości oraz kryptoanaliza, czyli dziedzina wiedzy zajmująca się metodami przełamywania wszystkich szyfrów. Wykorzystuje się ją między innymi w rozwiązaniach, które zapewniają bezpieczeństwo naszych kart bankomatowych.

Nad rozproszonym i zdecentralizowanym systemem kryptowalut pieczę mają wyłącznie użytkownicy. Co ciekawe ten innowacyjny, wirtualny i bardzo wygodny środek płatniczy funkcjonuje bez nadzoru jakiejkolwiek jednostki, organizacji czy banku. Nie ma na niego wpływu żadna polityka, żadne państwo ani żadna władza. Ten wirtualny pieniądz jest zupełnie niezależny. Do obsługi płatności służą natomiast serwery obliczeniowe, których właścicielem może być dosłownie każdy kto zagląda czasem do sieci. Wystarczy być online i w każdej chwili można dołączyć do internetowej społeczności, która generuje, czyli wydobywa wirtualną walutę.

Kryptowaluty jak wskazuje już pierwszy człon nazwy „krypto”, czyli szyfr są bardzo skrupulatnie szyfrowane. Internet jest wirtualnym światem, w którym rządzi i pierwsze skrzypce gra właśnie ten rodzaj waluty. To tu odbywają się wszelkie transakcje, ich akceptacja, bądź odrzucanie, zakupy i inne finansowe operacje.

Każda wirtualna moneta posiada swój identyfikator w postaci adresu nadawcy oraz przelewu. Co ważne z jednej puli środków możesz dokonać transakcji tylko i wyłącznie jeden raz.

Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin (BTC), a obecnie istnieje już ponad 1000 różnych kryptowalut. Przykładem mogą być: Ethereum, Litecoin, Digitalcoin czy Dogecoin i wciąż pojawiają się kolejne…

Zalety kryptowalut

Choć kryptowaluty mają przeciwników i sceptyków, to coraz więcej osób się do nich przekonuje i w wielu państwach bardzo dobrze się przyjęły. W Warszawie jest około 26 punktów, gdzie do płatności można użyć Bitcoina, natomiast na całym świecie istnieje już ponad 10 000 takich miejsc, które przyjmują Bitcoiny. Ogromnym plusem tej wirtualnej waluty jest możliwość przesyłania pieniędzy i dokonywania transakcji nawet na drugim końcu świata. Nie ma limitów operacji czy dni wolnych od pracy, czyli  tak naprawdę można obracać wirtualną walutą 24h/dobę, oczywiście jeśli ma się dostęp do Internetu. Bezpieczeństwo to również duży plus kryptowalut.  Obecne kody i szyfry są praktycznie nie do złamania.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wirtualna waluta służy do wykonywania wielu transakcji w Internecie, jak również stacjonarnie. Bitcoinem można doładować telefon, zapłacić za zakupy w Internecie, zapłacić za grę online, itp. Jeśli chodzi o płatność stacjonarną Bitcoinem to należy mieć na swoim telefonie tzw. portfel mobilny ze zgromadzonymi na nim środkami. Potem tylko skanuje się udostępniony kod QR i gotowe! Kontrolę nad portfelem ma oczywiście wyłącznie jego właściciel, który dysponuje specjalnym, zaszyfrowanym kluczem.

Wydobycie kryptowalut, czyli mining

Kopanie kryptowalut polega na użyczeniu mocy obliczeniowej koparki (komputera) do rozwiązywania problemów kryptograficznych, za co „górnik”, czyli właścicieli komputera otrzymuje zapłatę w postaci danej kryptowaluty. Od momentu kiedy pojawił się Bitcoin górnikiem mógł zostać każdy, kto posiadał  dostęp do Internetu i odpowiedni sprzęt. Było to znacznie prostsze niż obecnie. Z czasem pojawiły się nowe rodzaje kryptowalut, a ich wydobycie, stało się znacznie trudniejsze. W zależności od kryptowaluty i technologii na której są oparte, wykorzystuje się serwery bazujące na kartach graficznych bądź specjalistyczny sprzęt tzw. koparki ASIC.  Z tego względu jedną z popularniejszych metod kopania kryptowalut są kopalnie, zapewniające stabilne warunki do wydobycia i opiekę nad tymi zawansowanymi komputerami. Przykładem jest Cyfrowa Kopalnia, gdzie instnieje wiele możliwości kopania, inwestycji i szycia kopalni na miare dla Inwestorów.

Koparki są niezbędne

Koparki kryptowalut to komputery,  które służą do wydobywania wirtualnej waluty.

Obecnie koparki można podzielić na dwa rodzaje, te oparte na CPU (ang. central processing unit – Centralna Jednostka Wykonawcza) oraz GPU (ang. graphics processing unit).

Koparki oparte na CPU, które potocznie nazywane są w środowisku ASIC (ang. application specific integrated circuit)  oparte są na układach scalony zaprojektowanych do realizacji z góry określonego zadania, np. do miningu. Taki dedykowany układ scalony zastępuje cały zestaw układów ogólnego przeznaczenia, dzięki czemu jest mniejszy, tańszy, szybszy, bardziej niezawodny oraz zużywa mniej energii. Wadą jednak takiego rozwiązania jest ograniczenie  pod kątem wydobywania pojedyńczej monety, do której układ ASIC został zaprojektowany, dla przykładu między innymi Bitcoin, Litecoin czy Dash.

Natomiast GPU, czyli jednostka obliczeniowa na kartach graficznych, to procesory graficzne składające się z tysięcy jednostek arytmetycznie logicznych (ALU). Główni producenci kart graficznych to AMD i NVIDIA. Te karty mają  w zamierzeniu głównie wykonywać obliczenia potrzebne do uzyskania grafiki 3D, ale ich moc obliczeniowa może być wykorzystana w wachlarzu aplikacji, jak na przykład do skomplikowanych zadań równoległych, dlatego doskonale nadają się do kryptografii. Minusem koparek opartych na GPU jest to, że w porównaniu do niewielkich rozmiarów koparek ASIC zajmują dużo więcej przestrzeni, a plusem jest to, że są one dużo elastyczniejsze w gestii wyboru kryptowalut, które można wydobywać, dla przykładu  Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), Zcash (ZEC), Zclassic (ZCL), Siacoin (SC) czy Monero (XMR).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here